Modernizacje maszyn współrzędnościowych

Modernizacje maszyn współrzędnościowych
Wiekowe maszyny CMM, pochodzące z czasów kiedy cała dokładność wynikała z precyzji wykonania, a nie cyfrowych kompensat, mogą okazać się niezwykle cennym elementem zapewniania jakości. Problemem często okazuje się jednak przestarzała elektornika i oprogramowanie, które znacząco utrudnia pracę we współrzesnych, zinformatyzowanych fabrykach. W związku z tym, wielu użytkowników błędnie skazuje te urządzenia na stracenie, wymieniając je na nowe. Ponieważ jest to jednak rozwiązanie kosztowne, alternatywą może być wykorzystanie solidnego korpusu i wyposażenie go we współrzesną elektronikę, dzięki czemu w sposób budżetowy można otrzymać CMM o imponujących parametrach metrologicznych.
Typy kontrolerów
Firma Oberon 3D oferuje możliwość modernizacji w oparciu o kilka wiodących kontrolerów, charakteryzujacych się różnymi specyfikacjami i możliwościami rozbudowy:
- Deva - rozwiązanie budżetowe, stosowane tam gdzie optymalizacja kosztów jest priorytetem. Deva pozwala na prostą i szybką konfigurację, a gdzięki współpracy z oprogramowaniem Aberlink 3D, prostym w obsłudze i oszczędnym w utrzymaniu narzędziu w niezwykle prosty sposób nadaje drugie życie maszynie CMM.
- Pantec - kontrolery Pantec są zaawansowanymi systemami, pozwalającymi na integrację maszyn bramowych, wysięgnikowych oraz konstrukcji mostowych. Jedną z kluczowych cech jest współpraca z głowicami laserowymi, takimi jak Zephir II, dzięki czemu możliwe jest nezwyle precyzyjne zbieranie chmur puntków.
- Renishaw UCC - najpopularniejsza na rynku platforma do modernizacji CMM. UCC charakterysuje się prostotą wdrożenia, współpracą z wieloma typami oprogramowania pomiarowego oraz świetną synchronizacją z systemami płynnych osi, głowicami PH20 oraz Revo.
Zakres Prac
Kompleksowe podejście do zagadnienia pozwala na przywrócenie do działania i pełnej funkcjonalności nawet maszyn które od wielu lat pozostają wycofane z funkcjonowania. Każdorazowo proces rozpoczyna się od audytu, w czasie którego inzynierowie serwisu dokonują przeglądu, określają zakres koniecznych do wykonania prac oraz pomagają w doborze optymalnego sterownika i oprogramowania. Po ustaleniu końcowej konfiguracji rozpoczyna się modernizacja, przeprowadzana w zakładzie użytkownika lub w centrum technicznym Oberon 3D.
W zależności od potrzeb prace obejmują:
- wymianę elementów pneumatyki
- regululację lub regenerację poduszek powietrznych
- wymianę układu elektrycznego
- wymianę silników
- instalację głowic odczytowych i liniałów
- wykonanie nowej mapy błędów
- instalację i uruchomienie w zakładzie użytkownika
- kalibrację
- szkolenie z obsługi
- wsparcie poinstalacyjne